Generalnie liturgia na okres Wielkiego Postu jest identyczna, jak w Polsce. Jak wyglądają tutejsze zwyczaje wielkopostne oraz wielkanocne? Jak Ekwador obchodzi Uroczystość Zmartwychwstania? O tym kilka słów poniżej. To już będą moje drugie Święta Wielkanocy obchodzone w tym kraju. W tamtym roku to były początki mojego pobytu poza granicami Polski. Oczywiście nie obyło się bez narodowego akcentu i wielka furorę zrobiły jajka w majonezie i świąteczne ciasto. W tym roku również planuję przygotować coś polskiego dla mojej ekwadorskiej rodziny. Co będę jadła z ekwadorskich potraw? Przede wszystkim słynną zupę 😉

[tx_divider size=”24″]

[tx_divider size=”24″]

[tx_heading style=”default” heading_text=”Fanesca” tag=”h1″ size=”30″ margin=”24″ align=”center”]

Jedną z ważniejszych tradycji wielkopostnych jest specjalnie przygotowywana zupa o nazwie Fanesca. W domach je się ją tylko i wyłącznie w Wielki Piątek, Sobotę oraz Niedzielę. Natomiast w restauracjach można zamówić Fanescę już na dwa tygodnie przed Triduum Paschalnym.

Zupa jest bardzo skomplikowana i gotuję się ją przez 2-3 dni. Zawiera w sobie bardzo dużo składników takich jak groch, fasola, bób, specjalna, suszona ryba, kukurydza biała, żółta, różnego rodzaju warzywa typu cebula biała, czerwona, trochę kapusty, ser, mleko, masło, orzechy arachidowe, oregano, bazylia, czosnek, kminek, ryż, pieprz, sól i wiele innych, których nazw nie da się przetłumaczyć na język polski.

Moim zdaniem jest to najdroższa zupa bez mięsa. Jak się domyślacie jest też ciężkostrawna i mocno sycąca. Niektórzy żartują tutaj, że trzeba przygotowywać wcześniej żołądek na jedzenie tej zupy 😉 Dla mnie smak jest nie z tej ziemi, choć jak pierwszy raz usłyszałam co zawiera ta zupa w ogóle nie chciałam jej jeść! Obecnie wiem, że warto, ale z umiarem. Serwuję się tę zupę z jakiem na twardo, smażonym bananem w odpowiednim rodzaju, często z yuką, podsmażaną cebulką, dużo zależy od rodzinnych tradycji.

[tx_spacer size=”16″]

Fanesca zrobiona przez moją teściową

[tx_divider size=”24″]

[tx_heading style=”default” heading_text=”Niedziela Palmowa (Domingo de ramos)” tag=”h1″ size=”30″ margin=”24″ align=”center”]

Ciekawą sprawą jest, że palmy tutaj są mniej ważnym rekwizytem, niż w Polsce. Gałązki palmowe są skromne i składają się albo z młodego pędu bambusa przyozdobionego różą albo z kilku kolorowych kłosów razem związanych. Jeszcze nigdzie nie widziałam palm takich jak w Polsce, wysokich, przyozdobionych różnymi kwiatami z papieru i bibuły i zakończonych bukietem zbóż. Bardziej na wsiach można spotkać prawdziwe gałązki palm, które indiańskie kobiety zaplatają w specyficzny sposób. Jednak przeważa kolor zielony zamiast wielu barw. Procesja z palmami jeśli już się odbywa to poza miastem lub na starówce.

[tx_spacer size=”16″]

[tx_divider size=”24″]

[tx_heading style=”default” heading_text=”Widowiskowa Droga Krzyżowa na Starym Mieście” tag=”h1″ size=”30″ margin=”24″ align=”center”]

W Wielki Post obowiązkowo odbywa się inscenizacja Drogi Krzyżowej, do której jest zaangażowany świat artystyczny. Wiem, że w Polsce od kilku lat również się odbywają tego typu wydarzenia, ale tutaj jest to bardzo dawna tradycja i zawsze odbywa się na Starym Mieście. Aktorzy dogrywają przydzielone im role, a główny bohater zostaje ukrzyżowany. Ta sztuka teatralna ma na celu głębsze przeżycie Wielkiego Piątku i ma pomóc ludziom łatwiej zobrazować cierpienia jakie przeszedł Jezus Chrystus.

[tx_spacer size=”16″]

[tx_divider size=”24″]

[tx_heading style=”default” heading_text=”Odwiedzenie kościołów” tag=”h1″ size=”30″ margin=”24″ align=”center”]

W ramach pokutnych praktyk odwiedza się kościoły na Starym Mieście z modlitwą i błaganiem o odpuszczenie grzechów. Należy odwiedzić siedem kościołów w Wielki Czwartek lub Wielki Piątek rano przynosząc przed ołtarz serce skruszone i pragnienie poprawy. Ma to na celu również głębsze przeżycie tego czasu i uświadomienie sobie własnej grzeszności i słabości.

[tx_divider size=”24″]

[tx_heading style=”default” heading_text=”Święcenie wina i chleba” tag=”h1″ size=”30″ margin=”24″ align=”center”]

W niektórych parafiach jest zwyczaj błogosławienia wina na Niedzielę Wielkanocną oraz chleba na post w piątek. Odbywa się to w Wielki Czwartek podczas uroczystości Wieczerzy Pańskiej. Nie ma natomiast biegania z koszyczkami do kościoła w Wielką Sobotę, która tutaj jest czasem milczenia i oczekiwania na Zmartwychwstanie.

[tx_spacer size=”16″]

[tx_divider size=”24″]

[tx_heading style=”default” heading_text=”Spowiedzi w Centrach Handlowych” tag=”h1″ size=”30″ margin=”24″ align=”center”]

Co prawda nie jest to żaden zwyczaj, ale chciałam to napisać jako ciekawostkę. W tym roku wyszła od kapłanów posłusznych woli papieża inicjatywa spowiedzi w centrach komercyjnych. Po pierwszym tygodniu kapłani byli zszokowani ilością ludzi stojących w kolejkach. Pojawiły się komentarze, że jest ogromna potrzeba wyjścia do tych, którzy nie uczęszczają regularnie na Mszę Świętą i nie korzystają tak często z Sakramentu Spowiedzi. Akcja została powtórzona w Wielkim Tygodniu przynosząc wiele dobrego i odnosząc sukces.

[tx_divider size=”24″]

Życzę Wam dobrego przeżycia wielkiej tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Niech ten czas zostanie dobrze spożytkowany. Przede wszystkim wiele radości, pokoju serca, odpoczynku i mocnej wiary. Wesołego Jajka i radosnego Alleluja!