Panuje takie przekonania wśród ludzi, że wchodząc w związek małżeński to już koniec wolności, a o swoim rozwoju można zapomnieć! Czy jest możliwy rozwój osobisty w małżeństwie? Czy może rozwój osobisty jest objawem egoizmu? Przecież teraz powinniśmy rozwijać nasze małżeństwo, a nie przeznaczać czas na indywidualne wzrastanie… Mam inne zdanie w tej kwestii i poniżej postaram Ci wytłumaczyć, jak to jest naprawdę i że warto dbać o rozwój osobisty zawsze.

Biorę udział w akcji: Tydzień Małżeństwa w Internecie, która trwa 7-14 luty. Jej organizatorką jest Ewa z bloga MOCEM.  Sama akcja jest częścią obchodów Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Tutaj znajdziesz więcej informacji:

Dziś jest drugi dzień akcji z tematem przewodnim: Małżeństwo jest ważne. Wczoraj było: Małżeństwo jest fajne i w ramach tego dnia stworzyłam artykuł o małżeńskich randkach w domu z nutką zmysłowości.

ROZWÓJ OSOBISTY, JAKO PRACA NAD SOBĄ I WPROWADZANIE ZMIAN

Bo właściwie, o co chodzi w tym całym rozwoju osobistym? Mam wrażenie, że wielu trenerów tej dziedziny nie wie z czym to się je. Wcale mnie to nie dziwi, gdyż trudno znaleźć jednoznaczną i konkretną definicję. A cała idea jest niesamowicie naturalna i prosta!

Człowiek ciągle się rozwija. Najpierw był zygotą, potem płodem, następnie dzieckiem, nastolatkiem, dorosłym. W całym tym okresie wzrasta szybciej lub wolniej. W rozwoju biologicznym nie ma czegoś takiego, jak zatrzymanie się w miejscu, bo to oznacza śmierć. Procesy biologiczne ciągle funkcjonują i idą do przodu. Inaczej jest w przypadku rozwoju intelektualnego, duchowego i psychicznego. Pozostawiany sam sobie sprawi, że człowiek zacznie być napełniany przypadkowymi treściami, które go uformują przypadkowo. Zazwyczaj szkodzi to człowiekowi bardziej, niż pomaga.  Rozwój zakłada rozwinięcie, a więc ma w domyśle ciągłe pójście w przód. Nie rozwiniesz papieru toaletowego, taśmy, nitki na szpulce, cofając ich biegu, prawda?

Rozwój osobisty rozumiany, jako świadome i regularne pracowanie nad sobą, swoim charakterem, talentami, możliwościami, umiejętnościami, postrzeganiem świata, przekonaniami, emocjami, reagowaniem, kulturą osobistą, zachowaniem, sposobem myślenia itp., jednym słowem, jak pracę nad sobą, jako bytem duchowo-cielesnym, jest słuszny i szalenie ważny.

Szczególnie, że każda osoba jest niepowtarzalna i dla każdej osoby Bóg ma wyjątkowy plan i warto poświęcać czas, by rozwijać siebie i odkrywać Wolę Boga dla każdego z małżonków indywidualnie. Oczywiście, pierwszym powołaniem małżonków jest małżeństwo, a dopiero potem realizowania powołania specyficznego.

MIŁOŚĆ – GŁÓWNY CZYNNIK ROZWOJU OSOBISTEGO

Rozwój osobisty w małżeństwie, powinien być skierowany ku mnie, ale z powodu drugiej osoby! Rozwijam się, bo chcę być dobrą żoną. Rozwijam się, bo chcę być dobrym mężem.

Dlatego błędem jest, gdy małżonkowie dbają tylko i wyłącznie o swoje małżeństwo, a nie troszczą się jednocześnie o swój rozwój osobisty. Rozwijając siebie staję się lepszą żoną. A mój mąż rozwijając siebie staje się lepszym człowiekiem, co za tym idzie lepszym mężem dla mnie. Tak rozumiany rozwój osobisty zatem nie jest egoizmem, a zdecydowanie buduje.

Do tego wszystkiego małżeństwo ma najważniejszy czynnik rozwoju: miłość. To właśnie w środowisku miłości człowiek rozwija się najlepiej. Dlatego podchodź z wyrozumiałością do pasji, zainteresowań i hobby ukochanej osoby. Szanuj, że mąż chce się uczyć czy żona zdobywać nowe umiejętności. To jest też dobrym przykładem dla Waszych dzieci.

DBANIE O SIEBIE, JAKO ROZWOJOWY OBOWIĄZEK MAŁŻEŃSKI

Rozwój osobisty jest też dbaniem o siebie i wprowadzaniem zmian. Dużo się mówi o tym, że kobieta powinna dbać o swój wygląd i zdrowie, żeby podobać się mężowi. Obraz „kury domowej”, czyli kobiety zaniedbanej, nieuczesanej, w brudnym ubraniu, jest źle odbierany. Oczywiście nie mam na myśli tutaj, że kobieta ma być perfekcyjną żoną, a nawet jestem przeciwna takiemu podejściu. Jednak warto, żeby właśnie młoda mama trochę sobie odpuściła na rzecz zadbania o siebie, o swoje emocje i wygląd.

W jakich obszarach możesz dbać o siebie samodzielnie?

  • higiena osobista
  • higiena emocjonalna
  • umysł i inteligencja
  • relacja z Bogiem
  • kontakt z przyjaciółmi
  • odpoczynek w samotności
  • praca nad sobą (talenty, charakter, reakcje, zachowanie, przekonania, sposób myślenia, wypowiadania itp.)
  • aktywność fizyczna

W jakich obszarach możesz dbać o swoje małżeństwo?

  • miłość!
  • budowanie relacji
  • komunikacja, dialog małżeński
  • życie seksualne
  • dzieci, rodzina
  • wspólne otoczenie, dom
  • finanse
  • spędzanie czasu wolnego
  • zdrowie męża/żony

Na koniec kilka słów o zmianach. Dynamiczny rozwój osobisty będzie zakładać zmiany i to wiele zmian. Jedne będą większe i bardziej odczuwalne, inne przejdą spokojnie i bezboleśnie. Ważne, by mieć tego świadomość i zaakceptować to, jako normalną część życia, szczególnie życia małżeńskiego.

A jak jest u Ciebie? Jak dbasz o rozwój osobisty w Twoim małżeństwie?

Kategorie: RELACJE